Kontakt

HeimatReise
Ziegelstraße 28
15230 Frankfurt (Oder)

Telefon:
0049 335 280 23 58

Email: info(at)heimatreise.eu

Kim jesteśmy

HeimatReise powstało jako projekt stowarzyszenia Instytut historii stosowanej - nauka i społeczeństwo w dialogu i rozwijało się w środowisku Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Gdy w roku 2004 z powodu planów utworzenia Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie emocje po obu stronach Odry sięgały zenitu, pojawił się pomysł innego podejścia do tego tematu. Postanowiliśmy osobom odwiedzającym swoją małą ojczyznę zaoferować indywidualnie przygotowane podróże, podczas których pomagamy im nawiązać bezpośredni kontakt z tymi, którzy dziś mieszkają w miejscu, które oni musieli opuścić. Wspólna ojczyzna jest według nas przestrzenią dialogu między byłymi i obecnymi mieszkańcami, miejscem wzajemnego poznania, słuchania oraz wspominania i przypominania.

Pracując przez ponad dwa lata nad tym pomysłem i prowadząc różnorodną działalność społeczną, zbieraliśmy dobre doświadczenia i przeprowadziliśmy liczne podróże. Od roku HeimatReise istnieje jako firma. Wielu naszych współpracowników jest członkami lub przyjaciółmi Instytutu historii stosowanej. W ramach naszych studiów zajmujemy się historią ucieczki i wypędzenia, zdobywamy wiedzę na temat historii regionu, relacji między poszczególnymi grupami oraz na temat dzisiejszej rzeczywistości w Polsce i Obwodzie Kaliningradzkim. Posługujemy się językiem polskim, rosyjskim i niemieckim i poruszamy się pewnie po tych wielokulturowych obszarach. Dzięki temu dajemy Państwu pewność, ze Wasza osobista wyprawa do miejscowości, których nie ma na żadnych mapach, pozwoli dokonać wielu interesujących odkryć.

W 2008 roku rozszerzyliśmy naszą ofertę o wycieczki grupowe na teren zachodniej Polski. Jednym z naszych celów jest odkrycie na nowo tej niedocenianej części kraju, bogactwa jej przyrody i kultury. Celem naszych podróży na Ziemię Lubuską są jej mieszkańcy, lasy i jeziora. Aby pokazać autentyczne obrazy regionu, współpracujemy z lokalnymi partnerami. Nasza turystyka działa w duchu zrównoważonego rozwoju, a wycieczki grupowe łączą możliwość zdobywania wiedzy z rozrywką i rekreacją.