Zdjecia

Ziemia Lubuska - warstwy krajobrazu

Celem naszych podróży jest Terra Transoderana – Ziemia Nadodrzańska, dzisiejsze województwo lubuskie, czyli dawna Wschodnia Brandenburgia.

Ta część Zachodniej Polski zwana jest od dawnej siedziby biskupiej w Lebus „Ziemią Lubuską”, a także „Torzymską”, „Zielonogórską” i „Krośnieńską”. W Niemczech znana była jako „Marchia Graniczna” i jako „Nowa Marchia”.

Na terenach tych można znaleźć niezwykły krajobraz kulturowy, polską i niemiecką historię oraz prastare miasta, które dziś wyglądają jak wioski. Do drugiej wojny światowej przyjeżdżali tu Berlińczycy, pragnący poczuć atmosferę letnich wakacji. Także dziś ziemie te przyciągają urokiem krajobrazu, rozległymi lasami i jeziorami, które w niczym nie ustępują Mazurom.

W wyniku drugiej wojny światowej dokonała się tu prawie całkowita wymiana ludności. Nowi mieszkańcy zostali tu przysłani ze wszystkich stron przedwojennej Polski, częściowo wypędzeni ze swojej dotychczasowej ojczyzny. Obecnie, trzeciemu pokoleniu mieszkańców, udało się pokonać poczucie obcości i stworzyć tożsamość regionalną, w której pewną rolę pełnią też elementy historii niemieckiej. W procesie tym uczestniczą też dawni niemieccy mieszkańcy tych ziem. Dzięki temu powstają tu miejsca wymiany międzykulturowej.

W naszej pracy współpracujemy z lokalnymi partnerami i działamy w duchu zrównoważonego rozwoju. Nasze wycieczki grupowe łączą możliwość zdobywania wiedzy z rozrywką i aktywnym wypoczynkiem, kontakt z kulturą i naturą, współczesnością i historią.

Regionem tym zajmujemy się od czasu naszych studiów. Opracowaliśmy dla Państwa pięć podróży po tym zróżnicowanym, fascynującym i wciąż mało znanym terenie, a ponadto wycieczki i dodatkowe oferty turystyczne.

Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy gotowe oferty z ustalonymi terminami weekendowymi, zwykle po jednym terminie na wycieczkę. Przy odpowiednio wczesnej rezerwacji możemy zaproponować Państwu także inne terminy.

Dla firm, stowarzyszeń, grup i rodzin możemy przygotować także indywidualny program. Samodzielnie wybierając termin, mogą Państwo sami skomponować z naszej oferty wycieczki jednodniowe lub weekendowe, a także dłuższe intensywne podróże. Chętnie udzielimy Państwu wszelkich wskazówek i przedstawimy dokładną ofertę.